Изпитвала съм неведнъж неприятното чувство да си купя парфюм, който впоследствие да не ползвам по една или друга причина. Случва се особено когато харесаме аромата върху друг човек и се окаже, че на нас просто ухае различно. Ето няколко съвета, с които да избегнете това и винаги да купувате аромат, който е точно за вас.
- Пазарувайте сутрин
Ако е възможно, тествайте аромати в парфюмериите сутрин. Въпреки че може да ви се иска да си поспите, жертвата си струва. След нощната почивка обонянието ви е много по-остро и ще успеете да доловите различните нотки в дълбочина – и няма да се изненадате неприятно впоследствие.
- Дайте си време
Бързите решения са най-вредното нещо при покупките, това важи в особена степен за ароматите. Не купувайте парфюма веднага, след като сте го помирисали и одобрили. Почакайте поне 15 минутки, за да се изпари алкохола и да се „развият” средните нотки. През това време можете да влезете в друг магазин, например. Нещо грешно, което много хора правят, е да разтъркват китките си – така ароматът се уврежда.
- Бъдете малко сантиментални
Разчитайте на любимите си спомени, докато избирате. Ако цитрусовия аромат ви напомня приятна почивка през детството ви, опитайте няколко парфюма с подобна изявена нотка. В крайна сметка парфюмът не е само за другите, но ако спомага за това да ви прави по-весели – това ще е по-приятно и за другите около вас, а усмивката ви ще допълва уханието.
- Не забравяйте кафето
Правилото е да опитвате най-много 3-4 аромата наведнъж, за да не изгубите чувствителността на обонянието си. В много парфюмерии има оставени кафени зърна, които да използвате в случай, че помиришете по-тежък аромат – използвайте ги винаги, за да можете да помиришете следващия парфюм „на чист нос”.
- Отговорете си на въпроса: В какви случаи ще го нося?
Много дами излизат за да си купят ежедневен парфюм, а след като преминат през касата осъзнават, че няма как да употребяват този аромат на работа – силата и чувствеността му просто не отиват работния етикет, например. Затова помислете в какви случаи ще носите това, което купувате.
- Проучете цените
В повечето парфюмерии цените са чувствително завишени и са предназначени за хора с по-големи възможности. Няма как да очакваме, че в мола ще успеят да си платят наема само с промоции, нали? Ако желаете да си спестите някой лев – проучете как вървят цените в Интернет, често може да откриете даден аромат с до 20% по-евтино. Ако купувате онлайн обаче, доверявайте се само на магазини, които продават потвърдено оригинални парфюми, тъй като единствено те могат да ви доставят качеството, което търсите.
- Вярвайте на кожата си повече, отколкото на марката
Пръскайте парфюма само по импулсните точки – там, където се усеща пулса (вътрешната страна на лактите, китките, зад ушите и т.н. Тестването с хартия дава само представа за аромата на парфюма, истинските му „цветове” се усещат само върху кожата, и то не веднага. Това е, защото химията на тялото ви взаимодейства посредством кожата ви с парфюма – и крайният резултат от това е важния, а не написаното на етикета.