5 правила на есенното хранене

Начало » Хранене & Рецепти » Диети и Хранене » 5 правила на есенното хранене

1ehКакво и как да се ядете през есента, така че да избегнете простудите, да се защитите от сезонния грип и да не качите килограми…

1. Повече зеленчуци и плодове
Днес, повече от всякога, акцентът се поставя върху растителните храни. Зеленчуците и плодовете, зрели през лятното на слънце, съдържат максималното необходимо ви количество витамини и минерали. Салатите биха били особено ценни, ако ги подправяте с нерафинирани растителни мазнини, а варени зеленчуци използвайте като гарнитура за месо и риба. Не забравяйте и за зеленчуковите супи.
Що се отнася до плодовете, най-добре е да ги ядете до 18 часа, за да избегнете чувството за тежест и подуването на корема преди лягане. Пийте и прясно изцедени сокове.
Лекарите препоръчват, през есента да правите по два разтоварващи плодово-зеленчукови дни в седмицата, в които да се откажете от месото и млечните продукти. Това ще ви помогне да подобрите имунитета си преди зимата.

2. Не се отказвайте от мазнините
Мазнините са основният източник на топлинна енергия, необходима за жизнените функции на човешкото тяло. А в студените дни от годината храните, съдържащи мазнини, са особено необходими. Все пак, не искате да ви е студено постоянно, нали! Все пак, за да не се отразят коварните мазнини на фигурата ви, трябва да ги консумирате. Например, няма нищо лошо в парченце масло на закуска – така ще получите порция топлина, витамини А, B, D, калций и фосфор. Препоръчителни за есенното ви меню са и рибата, растителното масло, ядките и семената – тях може използвате и като допълнителен източник на белтъчини.

3. Не забравяйте и за картофите
Докато през лятото спокойно можете да се откажат от картофите, то есента е времето, когато пак трябва да си спомните за тях. Картофените ястия са изключително засищащи, поради високата си енергийна стойност, което означава, че благодарение на тях може да забравите за постоянно студените ръце и крака. В допълнение, грудките са богати на различни микро- и макроелементи, витамини, пантотенова киселина. Също така в тях се съдържат и специфични регулатори на обмяната на мазнините и холестерола. Ястията от картофи не затрудняват работата на стомашно-чревния тракт (разбира се, ако се консумират с мярка), а я нормализират благодарение на съдържащите се в тях фибри и пектин. Най-здравословният вариант са печените необелени картофи, без месо и кетчуп!

4. Сладко, но с мярка
През есента, човешката психика става по-уязвима, поради липсата на слънце и намаляването на нивото на серотонина. А на всички е известно, че когато човек е в лошо настроение, посяга към сладкишите и шоколада. За да не загубите борбата с килограмите, докато водите борба с капризите на природата, е добре да предпочетете горчивия черен шоколад пред млечния, да се запасите със сушени плодове и вместо с вафлички следобед да закусвате с ябълка или настъргани моркови.
Между другото, чаша горещо какао за закуска (дори и със захар) е една от най-подходящите напитки сутрин за студените месеци от годината – така получавате нещо, което е и топло, и сладко, и питателно.

5. Повече топли ястия и напитки
За да не ви е постоянно студено през деня, трябва да се фокусирате върху топлите ястия и задължително да ядете повече супи. Препоръчително е ястията да са с по-малко тлъсто месо и сол и с повече зеленчуци.
От топлите напитки най-препоръчителни са билковите чайове. Що се отнася до кафето, не трябва да прекалявате с него, защото кофеинът спомага за натрупването на излишни килограми.