Съществуват много техники за боядисването и украсяването на великденските яйца – от използваните още от нашите баби обелки от лук и отпечатването на листенца до съвременните кристали и ваденки за яйца.
Този обичай обикновено ни подтиква да развихрим въображението си и да проявяваме творческата си страна.
Ето няколко лесни, но ефектни техники, които може да използвате и вие, за да превърнете великденските си
яйца в малки шедьоври:
1. Към вече разтворените бои за яйца се добавят 1-2 с.л. олио. Когато яйцето се потопи, част от олиото
полепва по него и на тези места то остава небоядисано. Ако яйцето се потопи последователно в няколко цвята, то става наистина ефектно и пъстро. След като яйцата се изцедят се полират с олио.
2. Върху парче памук достатъчно голямо, че да се обвие в него цялото яйце, се капва от всички цветове
на разтворената боя. Яйцето се завива стегнато в памука, върху който се увива домакинско фолио, и се
оставя така за 5-10 минути (колкото по-дълго стои, толкова по-ярки и наситени ще станат цветовете). След
това яйцето се развива от памука, подсушава се и се полира.
3. За да се постигне красив мраморен ефект може да се използва следният начин за боядисване на великденските яйца: всяко яйце се обвива в люспа от червен кромид лук (използват се само най-горните люспи) и се завързва стегнато в парченце от дамски чорапогащник. Така подготвените яйца се варят десетина минути, след което се вадят от водата и без да се маха чорапогащника се оставят да поизстинат. След това се потапят в разтворената боя за яйца за около 5 минути. Чорапогащникът и лучената люспа се махат, едва когато яйцата са се изцедили добре. Когато яйцата са напълно изстинали се полират.
4. Върху вече сварените яйца може да се поставят листенца от здравец, магданоз и др. След това яйцата се стягат в чорапогащник и се поставя в боята. Чорапогащника се маха внимателно, след като яйцата са се изцедили. След като изсъхнат се полират.