13 елемента за нискокалорична салата

Начало » Хранене & Рецепти » Диети и Хранене » 13 елемента за нискокалорична салата

13 елемента за нискокалорична салатаСалата, състояща се от различни съставки, е чудесен начин да утолите глада, да наситите тялото си с хранителни вещества и в същото време да не приемате излишни калории. Но все пак, не всички съставки са еднакво добри…

На какво трябва да отдавате предпочитание:
1. Авокадо – съдържа много мононенаситени мазнини и много малко наситени, а не съдържа и холестерол. В салатите използвайте около 30 гр.

2. Яйца  – използвайте само белтъка. За една порция салата ви е необходимо не повече от половин твърдо сварено яйце.

3. Ядки – въпреки, че съдържат много мазнини, те са богати на протеини, фибри и минерали. Добавяйте по 1 чаена лъжичка ядки по ваше желание.

4. Гъби – съдържат фолиева киселина и селен, които укрепват имунната система и намаляват риска от рак. Необходими са ви около 30 гр.

5. Сирене – сирената с ниско съдържание на мазнини са отличен източник на протеини и калций. Много подходящи за салати са видовете бели саламурени сирена и нискокалоричния “Чедър”. Използвайте 30 гр.

6. Моркови – те са богати на бета-каротин и антиоксиданти (предпазват от рак и сърдечно-съдови заболявания). Най-добре е за салата да използвате 5-6 млади моркова.

7. Чушки – съдържа витамини А и С в големи количества. Достатъчно е да използвате в салатата си една червена чушка, за да получите необходимата дневната доза от тези витамини.

8. Карфиол и броколи – съдържат фибри, витамин С и фитохимикали (предпазват от рак).

9. Белтъчини – много добри източници на белтъчини са пилешките гърди и сиренето тофу. За една порция салата ще са ви необходими 90–100 гр.

10. Листна салата – има много разновидности салата, но колкото по-тъмни са листата, толкова повече хранителни вещества съдържа. Салатата ви ще е много вкусна и полезна, ако смесвате няколко различни вида от тях и ако добавите и зелени подправки.

11. Домати – съдържат витамини А и С и ликопен, който предпазват от рак на простатата и на дебелото черво.

12. Бобови – съдържат много фолиева киселина, протеини, фибри. Използвайте по около 40 гр на порция.

13. Подправка – най-добре е за вашите салати да използвате студено пресован зехтин, но не повече от 2 чаени лъжички.

А ето и 6 неща, които трябва да избягвате при избора на съставки за салата:
1. Парченца бекон – съдържат много сол и мазнини, а също и консерванти.

2. Крутони – най-често се използват пържени крутони, а те съдържат вредни хидрогенирани мазнини.

3. Салатени сосове – те са най-лошият източник на скрити калории.

4. Месни деликатеси – различните колбаси, шунка и т.н., както и беконът, съдържат много сол и мазнини. Около 60% от калориите в тях са за сметка на мазнините.

5. Мазни сирена – например, като различните видове синьо сирене. Те съдържат много мазнини, които допринася за запушването на кръвоносните съдове.

6. Макарони и картофи – обикновено салатите с макарони и картофи са много калорични и съдържат майонеза и много сол. Ако все пак не искате да се откажете от салатите с паста, използвайте пълнозърнести