Всяко семейство се възползва от приемането на здравословни навици, заедно! Вижте нашите топ 10 здравословни навици за деца, за да разберете кои от тях вече са постигнати и към кои е добре да се насочите за да води вашето семейство по-здравословен начин на живот.
Всеки иска децата им да са здрави и щастливи. Но понякога тази крайна цел може да се усеща като непосилна!
Обърнете внимание на 10-те най-важни здравословни навици за децата:
10 най-важни здравословни навици за децата:
- Не е изненада, но е от съществено значение. Поне в половината от приеманата храна за деня да се включват плодове и зеленчуци. Това е нашата препоръка номер едно. Децата, които ядат плодове и зеленчуци при всяко хранене, приемат високо съдържание на фибри. Вероятно детето няма да бъде очаровано от това меню, но не се притеснявайте. Продължавайте да сервирате балансирано хранене и да моделирате здравословно хранене. За да бъдат по-примамливи плодовете и зеленчуците за децата, можете да ги режете в интересни форми. Например краставицата я нарежете на дълги парчета, така че детето да може да хване едно парче и да го гризе като морков.
- Намалете добавените захари. Средното дете получава 16% от общите си калории от добавените захари, огромни 10 чаени лъжички на ден! Добавената захар е свързана с детското затлъстяване, хронични заболявания, проблеми с поведението и други! Запазете това число между 0-5%.
- Различни протеини. Протеинът е жизненоважен за нарастващия мозък и телата на децата, както и за разнообразието. Морска храна, пилешко, постно говеждо месо, яйца, млечни продукти, боб, грах, ядки и семена са добри източници на протеини, които се включват в диетата на детето.
- Практикувайте добра хигиена на устната кухина. Обучението на децата да мият зъбите два пъти на ден от съвсем ранна възраст ще помогне за предотвратяване на кухини, кариес и заболяване на венците. Поддържането на устата здрава също включва ядене на по-малко захарни храни, особено пиенето на сокове и сладки газирани напитки.
- Изберете пълнозърнести храни. Кафявият ориз, овесената каша и дори пуканките са пълнозърнести храни, които доставят фибри и В-витамини в допълнение към енергийния тласък.
- Придържайте се към четири хранения на ден. Децата, на които е разрешено да похапват нещо странично, могат да имат намален апетит и по-малко желание да опитат нови храни. Добре е децата да гладуват между храненията! Когато дойде време за хранене, те ще имат апетит към вечерята, която сервирате.
- Приоритизирайте съня. С днешните натоварени графици трудно може да се спазва солидна рутина на съня. Но децата, които получават препоръчителното количество сън за възрастта си, са по-здрави физически, психически и емоционално.
- Ограничете високо препработените храни. Много здравословни храни като пълнозърнест хляб и фъстъчено масло се „преработват“. Не е необходимо да избягвате тези храни. Но се опитайте да ограничите ВИСОКО преработените храни, които включват изкуствени оцветители, консерванти, рафинирани мазнини и брашна и добавени захари. Стремете се да готвите от нулата, като използвате цели съставки.
- Пиене на вода. Децата не се нуждаят от подсладени напитки! Захарните подсладени напитки са обвинени за много от здравословните проблеми, които пораждат децата днес, включително затлъстяването в детството. Тези напитки също заменят храни, които имат хранителни вещества и фибри, които децата трябва да приемат. Придържайте се към водата.
- Игри, особено на открито. Когато децата прекарват част от деня, занимавайки се с физическа игра навън, те се радват на по-добър сън, по-здраво тяло, по-добро психично здраве и подобрен фокус в училище.
Надявам се, че виждате този списък като ежедневна практика, а не строг набор от правила. Вземете това, което работи за вашето семейство и направете важните за вас промени. След това преподавайте тези важни уроци на децата си по малко от ден на ден, докато те станат безпроблемна част от живота на вашето семейство.