Много неща около Великден са измислени не само от евреи или християни. Така например, английското наименование “Великден” и германската дума “Ostern” са получени от старите германски корени. Също така, на традициите като великденският огън на открито или запалване на великденски колела идват от германския култ към слънцето.
Дори и най-популярната колоритна история за великденско яйце има своите корени в други езически вярвания. Според някои от тях, то е смятано за символ на плодородието в Египет. Днес, яйцата са почти синоним на Великден в много страни, включително Германия, Австрия, Индия и Швейцария. В края на Великия пост, твърдо сварените яйца са цветни, великденските дървета и букети са украсени с малки дървени фигурки и кухи боядисани яйца, които хората купуват, заедно със специални сладки великденски хлябове и стафиди.
Великденските храни са част от най-любимата празнична храна за празника, а сред сладките изкушения за всички се нарежда и шоколадът. Не е случайност и факта, че именно Великденския заек е шоколадов, наред с множеството други шоколадови лакомства.
В Испания, дори хората празнуват Великден радвайки се на огромни и красиви шоколадови скулптури, които могат да дойдат под формата на принцеси със замък или пиратски корабчета, както правят в Каталуния, в североизточната част на Испания.
В Бразилия, например мнозина следват традицията и не ядат месо, на Разпети петък, дори и тези, които не са много религиозни. Като някакъв вид ястие, приготвят риба треска в различни солени или сушени версии.
В силно католическата част на Мексико, празнуват с шоколадови бонбони и Великденския заек. Последният обаче е предимно в сферата на висшата класа.
“Страстната седмица”, Велики четвъртък, Разпети петък, Славната събота и Великден значат много и се отбелязват по различен начин в различните краища на света, но във всяка християнска къща, независимо от обичаите и традициите те са отпразнувани подобаващо.