Правилно хранене при цистит

Начало » Хранене & Рецепти » Диети и Хранене » Правилно хранене при цистит

За съжаление, на повечето жени им е познато неприятното усещане за дискомфорт и чувство за безсилие при пристъпи на цистит. Рязка болка, тежест ниско в корема, болезнени посещения в тоалетната – изпитани веднъж, характерните симптоми не могат да бъдат сбъркани с нищо друго. Циститът е капризна и сложна болест, винаги отнемаща много сили и изискваща внимание. Днес ще ви запознаем с това какво представлява циститът и как да изберете най-подходящия хранителен режим, за да се справите по-бързо с това заболяване.

02dinia_grozde

Циститът и причините за него
Според статистиката, от 20 до 40% от жените са страдали от различни видове цистит, а 10% страдат от хроничната му форма. Заболяването практически не засяга мъжете – от него страдат не повече от 0,5% от представителите на силния пол. Тази “несправедливост” е свързана с анатомията на женското тяло.
Цистит е общото наименование на възпалителните процеси на пикочния мехур при симптоматични пикочни инфекции. Бива остър, хроничен, първичен, вторичен.
Острият цистит често е проявява заедно с уретрит – възпаление на пикочния канал, който при жените е много по-къс, отколкото при мъжете, съответно, инфекцията попада в пикочния мехур много по-бързо. Освен това, пикочният мехур при жените е по-голям, за това и те по-рядко посещават тоалетната, което значи, че микроорганизмите се задържат за по-дълго време в организма.
Възбудителите на инфекциите най-често са чревни бактерии или представители на микрофлората на кожата, особено при понижен имунитет. Други причини, водещи до цистит са микротравми, хипотермия, хормонални нарушения, недостиг на витамини, лоша хигиена, пикантни храни и алкохол. Причините за съпътстващия цистита уретрит, който е със сходни симптоми, са полово предавани инфекции: хламидия, уреоплазми, микоплазма.
Вторичният цистит се появява като резултат на различни заболявания на пикочния мехур, съседните му органи и при хронични възпаления на половата система. Следователно, за да се избегнат ненужни и болезнени преживявания е важно жените внимателно следят за температурата на тялото и имунитета както себе си, така и своите партньори.

Правилното хранене при цистит
Храната може да се превърне в един от важните фактори при лечението на цистит. Разбира се, няма как медикаментите да се заменят напълно, но пък е напълно възможно да се ускори възстановяването. За да се постигне това, има две основни правила:

01chai_laika

Първо правило – трябва да се пият колкото е възможно повече течности на ден – около 2-2,5 литра, като се включват отвари от плодове или листа на червена боровинка, шипка, овес, мечо грозде, брезови пъпки, листа от лайка, коприва, магданоз – всички те са ефективни и полезни и имат диуретично и антибактериално действие. По този начин, инфекцията се “измива” от организма и бактерии не успяват да се задържат. Едновременно с това се регулира нивото на киселинност на урината – при повишена киселинност се появява най-неприятното усещане за парене при уриниране.

Второ правило – при цистит полезни са динята, пъпешът, гроздето – заради своите диуретични свойства, зеленчуците, с изключение на доматите и аспержите, млечните продукти. Червата трябва да функционират нормално, защото при запек настъпва интоксикация на организма, която от своя страна също може да доведе до цистит. За това в менюто трябва да присъстват и храни, които са с високо съдържание на фибри: пълнозърнест хляб, макаронени изделия от твърда пшеница, зеле, моркови, зърнени храни (елда, овесени ядки и трици, ориз) и сушени плодове.

Трето правило – да се изключат всички дразнители. Препоръчително е черният чай да се пие с мляко и в никакъв случай да не се пият кафе и напитки, съдържащи кофеин. Също така трябва да се изключат алкохолните и безалкохолни газирани напитки. Не трябва да се яде кисело, солено, пържено, пикантно, подправки, туршии и консервирани храни. Ако не е възможно тези продукти и храни да се изключат напълно от менюто, то поне тяхната употреба трябва да се ограничи. Също така, болните от цистит трябва да се въздържат от употребата на чесън, ряпа, репички, лук, бобови и листни зеленчуци.

Примерно меню за деня:
първа закуска – овесени ядки или елда, сварени в мляко; яйца или омлет, чай с мляко, прясно изцеден плодов сок или смути;
втора закуска – салата от зеле и моркови, подправена с растително масло, отвара от шипки;
обяд – зеленчукова крем-супа, печени картофи с пилешки гърди или риба на пара със зеленчуци; десерт – плодов мус, смути;
следобедна закуска – отвара от овес;
вечеря – пудинг или запеканка с извара, смути;
преди лягане – отвара от шипки.

Течности трябва да се приемат не само по време на хранене, но и между храненията – колкото повече, толкова по-добре за организма.