Как да удължим живота на килима

Начало » За дома » Грижи за дома » Как да удължим живота на килима

relefen-kilimОбичате да застилате пода с пухкав цветен килим, а на него всички мебели да се преливат в синхрон. Дразните се обаче, когато има трайни, упорити и мръсни петна, а белезите от захабяването му сякаш бъркат в здравето ви. Ето и 5 полезни съвета, които да ви научат как да се грижите подобаващо за меката постелка и домът ви да изглежда красиво, уютно и ведро:

1. Разместете мебелите – добре е да размествате мебелите от време на време. По този начин няма да предизвикат трайни черти и форми от краката по килима. С местенето на мебели и смяната на траекторията им ще разпределяте правилно всяко нещо разположено върху килима и износването му ще е по-малко. С тази стъпка и ще намалите опасността от протриване по местата, където се преминава. Често и трафика допринася за образуване на протрити петна.

2. Прахосмукачката на помощ – мръсотията прави килима да изглежда по-стар. Добре е да пускате прахосмукачка от време на време. Редувайте и едноседмично почистване с този електрически уред и ще ви избави от ситните камъчета по обувките и прашинките. Ако имате домашни любимци, прахосмукачката ще е най-верният ви помощник в борбата с мръсотията по килима.

3. Не пропускайте праха – за да се избавите от убийствената кал и мръсотия, почиствайте редовно килима. Пространството пред входната врата най-често се замърсява, а от него лесно се пренася върху килима. Забърсвайте на всяко влизане и когато навън е дъждовно или снегът се топи.

4. Перете с подходящи препарати – поне един път годишно занасяйте килима на автомивка, за да го почистят на пароструйка. По този начин ще изкарат всичката мръсотия от него. Самостоятелно може и сами да изперете, ако имате подходящи условия. За целта изберете подходящ препарат за килими. Има и универсални модели, които са за килим, мокет и дамаска. Консултирайте се с продавачите в магазините за най-добрия вариант за вашия килим.

5. Внимавайте с течностите – ако имате малки деца, научете ги да споделят, когато във ваше отсъствие са разлели течност по килима. Има много упорити течности, чието изпиране изисква бърза и адекватна реакция. В противен случай може да се наложи да се примирявате с гледката или да отделите допълнителни средства, за да купите нов. Колкото по-бързо третирате петната по килима от течности, толкова по-вероятно е да не остане следа по тях. Мастило, червено вино, кръв, кафе са сред най-упоритите петна за килима.

6. Ножица срещу разплетените краища – ако забележите разплетени конци не ги дърпайте. Повечето истински килими са тъкани и една нишка, може да се окаже важна за вида и целостта на килима. Вземете ножица и внимателно изрежете разплитащия се конец. Ако материята е изкуствена може да прогорите със запалка.

7. Подредете трапезарията – ако в трапезарията, където се храните имате пухкав килим, то рискувате върху него да попадат пръски мазнина. По мазните петна лесно полепва прах и скоро килимът ще е в окаяно състояние. Помислете за начин да избегнете поставянето на килими на местата за хранене или изберете килим с къс косъм, който може да се поддържа лесно.