Как да бъдем идеалните възпитатели за децата си

Начало » Родители » Майчинство » Как да бъдем идеалните възпитатели за децата си

roditelВсички сме били свидетели на хипер разглезено дете или по-скоро цяло „детище“, което се тръшка в магазина, когато майка му отказва да вземе играчката, за която така се е вкопчило. Неприятна е и гледката на „истерясала“ майка, която врещи по улиците, а детенцето от тихо по-тихо само ридае и подсмърча. Някои смятат, че децата на новото поколение са твърде разглезени. Родителите са на мнение, че наказанието е първобитно и само вреди на психиката и възпитанието на детето. Когато обаче сами се изправим пред подобни въпроси нещата са далеч по-сложни. Какво съветват специалистите и как правилно да възпитаваме децата си „галейки нежно с перце“, научете сега:

1. Какво се крие в наказанието – съвременното разбиране за наказание е сигнал, който се подава на малчугана и с който сам да се досети, че нарушава изграден ред. Важното във възпитанието на детето е да не се държим авторитарно, а по умел начин да кажем, че това е редно, а това неправилно. С подобно поведение на родителя, детето ще има възможност само да прецени кое е позволено, да обмисли грешката си и да не я повтаря. Отдавна отминаха времената, когато децата бяха наказвани в ъгъла, с лице към стената и с високо вдигнати ръце. Така, че ако у вас доминира садизъм, време е да промените подхода си.

2. Каква трябва да е позицията на родителя – много често единият родител защитава провинилото се дете, а другият губи авторитета си, докато се опитва да въдвори ред. Специалистите съветват всеки от двамата родители да влиза в положение и да допринася за общото благо на семейството. Това не означава, че когато ядосаният от постъпката на малчугана родител се изправи да го шамароса и той да „налива“ масло в огъня, а да успокои другия и разумно, като трета страна да вземе неутрална позиция. Това и не означава, че трябва да се помачка изградения респект към родителя, опитващ се да накара детето да проумее вината си. Най-добрата позиция е говоренето и даването на примери.

3. Какви правила да изградим – не бива да се унижава детето; не бива да се отлага наказанието прекалено много; физическото наказание е абсолютно забранено; важно е да се помни, че смисъла на наказанието е да покаже допуснатата грешка, за това трябва да се направи на време и да се спомене за какво важи. Наказанието трябва да е със спокоен и доброжелателен тон, без да се стресира детето.