“Зимни” салати

За да получите необходимата ви доза витамини и да се заредите с енергия през студената част от годината, трябва да прибегнете до помощта на “зимните” салати! Парниковите домати, краставици, марули и чушки, които се продават в магазините през зимата, са бедни на витамини, но съвсем друго нещо са зелето, морковите, картофите, цвеклото, ряпата. Всички тези зеленчуци могат да се съхраняват в продължение на месеци и по време на дългата зима да обогатяват менюто ви с полезни витамини и микроелементи.

Зеле

01zele

Рецепти:

1.  Зимна зелева салата

2. Салата от зеле и краставица

Зелето съдържа много аскорбинова киселина (предпазва организма от настинки), витамини от група В (имат благотворно влияние върху нервната система), каротин и много други необходими за вашия организъм витамини и минерали. Освен всичко това, съдържанието на въглехидрати в зелето е много ниско, за това то може да ви бъде добър съюзник в борбата с излишните килограми.
Не забравяйте и за кисело зеле – през цялата зима то е отличен източник на витамин С.

Моркови

02morkov

Рецепти:

1. Салата от алабаш с моркови и заквасена сметана

2. Витаминазна салата
Бета-каротинът (провитамин на витамин А), съдържащ се в морковите, е необходим за нормалното функциониране на имунната ви система. Той предпазва от настинки, грип, инфекции на дихателните пътища, на стомашно-чревния тракт и на пикочно-половата система; подпомага обновлението на клетките, забавя стареенето и изглажда кожата. Само не трябва да забравяте, че витамин А се абсорбира само в присъствието на мазнини. За това трябва да подправяте морковените си салати с растително масло, майонеза или сметана. Между другото, ако посещавате солариум е добре да знаете, че бета-каротинът е един от най-силните естествени активатори на загара.

Картофи

03kartofi

Рецепти:

1. Картофена салата с печени чушки

2. Картофена салата

3. Картофена салата с дресинг от горчица
Незаменима съставка в зимните ястия: картофите са много богати на въглехидрати и протеини, а това означава, че те са в състояние да ви подсигурят за дълго с енергия и топлинна. От биологична гледна точка, количеството протеини в картофите надминава това в много от зърнените култури и е много малко по-ниско от това в месото и яйцата. Въпреки това, не трябва да се страхувате, че ще качите килограми от картофените ястия – този “умен” зеленчук съдържа специфични растителни регулатори на обмяната на мазнините и холестерола. В допълнение, картофите не се задържат дълго в тялото, тъй като съдържащите се в тях фибри и органични киселини нормализират работата на червата.

Цвекло

04cveklo

Рецепти:

1. Розова салата

2. Пастет от цвекло и извара
В това кореноплодно се съдържа оптимален набор от витамини. Консумацията на цвекло подобрява състава на кръвта и нормализира храносмилането. Антоцианини, които му придават пурпурно червения цвят, способстват за усвояването на витамин С, регулират съдържанието на холестерол в кръвта и подобряват обмяната на веществата. Освен това, в цвеклото е открит природен антисептик, който помага при лечението на инфекциозни заболявания, предотвратява развитието на патогенна микрофлора в стомаха и червата, почиства и дезинфекцира устата, подобрява състоянието на кожата. Азотната киселина и магнезия, съдържащите се както в листата, така и в корена, способстват понижаването на кръвното налягане. А редовната употреба на сок от цвекло, повишава физическата издръжливост на организма.

Майонеза

05maioneza

Рецепти:

1. Салата от карфиол
Майонезата прави зимното ви меню по-балансирано и подпомага организма ви при усвояването на зеленчуковите ястия. Домашно приготвената майонеза е много полезна, тъй като разбитото растително масло се усвоява по-лесно от организма, не се отлага по стените на кръвоносните съдове и е източник на витамини А, E, F. Витамин Е е антиоксидант, който ви предпазва от неблагоприятните въздействия на околната среда, а витамин F подобрява обмяната на веществата.