Защо са полезни “зелениите”…

Начало » Хранене & Рецепти » Диети и Хранене » Защо са полезни “зелениите”…

Началото на пролетта носи със себе си не само дългоочакваното затопляне, но и така неприятната авитаминоза. Острият недостиг на витамини и отслабеният имунитет водят до бързо разпространение на вирусни инфекции и влошаване на хроничните заболявания. Ето защо сега е моментът да си спомните за сочните свежи зеленчуци и подправки, които, както е известно, се отличават не само с отлични вкусови качества, но и с многобройни полезни свойства, а при редовно използване може да ви спасят и от редица заболявания.
Лекарите и диетолозите препоръчват употребата на тези “зелении”, които са характерни за нашата географска ширина, а именно – копър, магданоз, маруля, лук, тъй като те са нещо обичайно за организма ви и поради тази причина ще са му много по-полезни от екзотични плодове от далечни земи.

Магданоз

01magdanoz
Магданозът е най-разпространената и популярна в света зелена подправка. Той се използва еднакво често и в европейската, и в американската, и в африканската, и в ориенталската кухня и като цяло е незаменима съставка и ефектен завършек на множество национални ястия. Особено добри са комбинациите му с пресни и задушени зеленчуци, риба и месо. Трябва да се отбележи и, че това е една от малкото ароматни треви, която не губи свойствата му при продължителна термична обработка, а напротив – вкусът му става още по-наситен.
Магданозът е незаменим източник на ценни витамини. Той съдържа витамини А, С, К, В1, В2, РР, Е, като витамин С в него е пет пъти повече в сравнение с лимоните! Малка връзка магданоз е в състояние да задоволи ежедневната нужда на организма от калий, магнезий, фосфор.
Магданозът е полезен при бъбречни заболявания, гастрит и язва, както и при всякакви възпалителни процеси и при отслабване на зрението. В допълнение, той има и още едно полезно свойство – много добре избелва зъбите и укрепва венците.

Копър

02kopar
Копърът не е толкова разпространен по света, колкото магданозът, но в кухнята на славянските народи си остава една от най-популярните ароматни подправки. Той се използва в салати и супи, в каши, в най-различни сосове, в комбинация с риба и варени картофи.
В допълнение към изключителните си вкусови качества копърът притежава и много полезни за здравето свойства. Той съдържа витамин С, каротин, витамин В, никотинова и фолиева киселина, калций, калий, желязо, фосфор. Тази комбинация от витамини и минерали подпомага регулирането на работата на стомашно-чревния тракт, понижава кръвното налягане, има благоприятен ефект върху сърдечната функция, облекчава симптомите на цистит и бъбречни заболявания. Копърът може да се използва и като диуретик. Той е подходящо средство за повишаване количеството на кърмата на кърмещите майки. Освен това, копърът бързо облекчава главоболието и помага при безсъние.

Марули

03maruli
Марулите също са богати на витамини (С, В1, В2, Р, К, Е), микроелементи и органични киселини, които подобряват храносмилането, ускоряват обмяната на веществата, укрепват стените на кръвоносните съдове, предотвратяват натрупването на соли, нормализират кръвното налягане и намаляват холестерола. Освен това те имат и успокояващ ефект – отпускат нервната система и подобряват съня.
В комбинация със зеленчуци или плодове и лек дресинг от кисело мляко марулите се превръщат в едно изключително диетично ястие, и ако към тях добавите сирене, месо или риба, ще получите пълноценен засищащ обяд или вечеря.

Зелен лук

04zelen_luk
Благодарение на съдържанието на витамини В, С, Е, йод, органични киселини и минерални соли зеленият лук укрепва имунната система, подпомага намаляването на кръвната захар и холестерола, нормализира кръвното налягане. А ароматът му стимулира апетита и прави всяко ястие неповторимо.

Не трябва да забравяте, че хранителната стойност на зелените зеленчуци и подправки преди всичко зависи от тяхната свежест. Според специалистите, нарязани те губят около 70% от витамините си само няколко часа след това.