Ексфолиантът е козметично средство на основата на течни емулсия и абразивни частици, предназначено за механично почистване на кожата. Още в древността средиземноморските красавици са използвали пилинг на основата на нежния вулканичен пясък. А египетската царица Клеопатра се е глезила с пилинг от морска сол и бадемово масло.
Защо е нужен ексфолиантът?
Човешката кожа се обновява постоянно. Непрекъснато се образуват нови клетки, които се развиват и изтласкват към повърхността старите. Част от мъртвите клетки се отмива, но част остава на повърхността на кожата, запушва порите, предизвиква неравности и влошаване на тена. Мазнината отделена от кожата, прахът, потта също частично се отлагат върху повърхността на епидермиса. Така че, за да се запази здравето и младостта на кожата, трябва редовно да и се прави дълбоко почистване.
Ексфолиантът, благодарение на съдържащите се в него абразивни частици, отстранява мъртвите клетки и дълбокото замърсяване. Докато ексфолирате кожата си вие правите и микро масаж на повърхността и, който стимулира циркулацията на кръвта, подобрява тена и подпомага процеса на доставка на хранителни вещества в клетките на епидермиса.
Как правилно се използва ексфолиантът?
Ескфолиантът трябва да се нанася върху добре почистена, затоплена или овлажнена кожа, за да са омекнали мъртвите кожни люспи. Когато се прави пилинг на лицето, скрабът се разпределя равномерно по него и се втрива с кръгови движения по масажните линии 2-3 минути. Пилингът на тялото се започва от краката към сърцето и нагоре до лимфните възли. Краката се масажират от петите нагоре, коремът по посока на часовниковата стрелка, задните части от центъра настрани отдолу нагоре. Най-добре е процедурата да не се прави повече от 1-2 пъти седмично. Не се препоръчва да се ексфолира чувствителна, раздразнена или прясно обръснат кожа.
Рецепти за ексфолиант за тяло
1. Кафеено-зехтинов ексфолиант
За направата му са ви нужни 1/2 чаша смляно кафе, 1 ч.л. зехтин, 1/2 ч.л. канела, 1 ч.л. захар, 1/2 ч.л. сол.
Смесете продуктите. Ако кожата ви е суха, може да добавите още малко зехтин.
Този пилинг стимулира кръвообращението, за това ефекта от него е преди всичко антицелулитен. Той успокоява възпаленията по кожата, тонизира я и я подхранва.
Като цяло кафеено-зехтиновият ексфолиант има ароматерапевтичен ефект. Миризмата на кафе и канела стимулира централната нервна система и оставя по кожата тънък воал на пикантен аромат. За да постигнете максимален антицелулитен ефект, може да добавите 8-10 капки етерично масло от грейпфрут, портокал или лимон.
2. Медено-солен ексфолиант
Ще са ви необходими 3 с.л. мед, 1/2 чаша морска сол, 1/2 грейпфрут.
Преди да си направите и използвате този пилинг проверете дали не сте алергични към меда. Нанесете малко мед на обратната страна на китката си, изчакайте малко и измийте. Ако кожата не се е зачервила, смело пристъпете към процедурата.
Смачкайте морската сол в хаванче и добавете към нея затопления на водна баня мед. Настържете грейпфрута, заедно с кората, и го добавете към останалите продукти. Процедурата може да завърши, когато медът започне да се разтича. Тогава отмийте скраба с топла вода.
Активните съставки на меда напълно се абсорбират от кожата и стимулират клетъчния метаболизъм, подхранват я и я овлажняват. Солта също стимулира обменните процеси и насища кожата с микроелементи. Грейпфрут има хидратиращо действие и възстановява еластичността. Този ексфолиант не трябва да се използва от хора с чувствителна кожа.
Рецепти за ексфолиант за лице
1. Бадемов ексфолиант
Необходими са ви 1 ч.л. бадеми, 1 ч.л. овесени ядки, 1 с.л. сметана.
Смелете бадемите и овесените ядки с кафемелачка или мелничка за ядки. Изсипете ги в съд, заедно със сметаната и разбъркайте всичко добре.
Бадемите регулират белтъчния баланс на клетките на кожата, възстановяват водно-липидния баланс, облекчават дразненията, имат оздравяващ ефект. Овесените ядки и сметаната активно подхранват и хидратират кожата и подпомагат нейното възстановяване. Този бадемов пилинг изглажда бръчките и възстановява еластичността на кожата.
2. Ягодов ексфлолиант
За него са ви необходими 6 ягоди, 2 с.л. сухо пълномаслено мляко (за чувствителна кожа), 6 с.л. сол и 4 с.л. зехтин (за мазна кожа).
Измийте ягодите и ги залейте с гореща вода. Намачкайте ги и добавете към тях млякото или солта и зехтина, в зависимост от тип на кожата ви. Вместо ягоди може да използвате всякакви плодове с малки семенца.
Благодарение на киселините, съдържащи се в ягодите, скрабът има мощен почистващ и антисептичен ефект. Лицето придобива здравословна руменина, малките бръчки се изравняват, нормализира се цялостният тонус на кожата.