Болки под ребрата, тежест в стомаха, киселини, гадене, подуване на корема и множество други неприятни усещания – тези познати на мнозина симптоми може да се нарекат с едно общо название – гастрит. Но какво точно представлява това заболяване и как правилно да се състави хранителен режим при него?
Гастритът и неговите разновидности
В превод от древногръцки „гастрит” означава “възпален стомах”. Това е събирателен термин, който се отнася до различни възпалителни процеси и промени на стомашната лигавица.
Гастритът има няколко разновидности. Може да бъде остър и хроничен, може да се появи както като първично заболяване, така и на фона на други заболявания. Острият гастрит може да премине в хроничен – лениво заболяване с периодични пристъпи. Разновидностите на гастрита се различават по дълбочина на пораженията на лигавицата и епителните слоеве на стомаха, както и по степента на киселинност (повишена или ниска).
Хиперациден гастрит: причини и последствия
Гастритът с повишена киселинност се нарича хиперациден гастрит. Възниква в следствие на излишъка на солна киселина, която причинява възпаление на стените на стомаха. Причините за появата му, както и при много други заболявания, може да се разделят на вътрешни и външни:
– външните фактори са неправилно хранене, злоупотреба с алкохол, никотин, лекарства, стрес;
– вътрешните фактори са различни ендокринни заболявания, генетика, нарушен метаболизъм, дистония.
Хиперацидният гастрит се смята за болест на младите хора, като причини за появата му може да са нездравословният начин на живот и постоянният стрес. На свой ред, той се разделя на три типа – “A”, “B” и “C”, като тип “А” се дължи на генетична предразположеност, тип “В” – на така наречените бактерии Helicobacter pylori, които причиняват инфекция на стомашната лигавица, а тип “C” се образува в резултат на въздействието на лекарства, на начина на живот и хранене.
При хиперацидния гастрит болката не е постоянна, а се усеща само в периоди на обостряне, а парещата и тъпа болка възниква в зоната под ребрата. Основният симптом на гастрита с повишена киселинност е неприятното чувство на парене. Периодично възниква чувството на гадене и парене, както и запек. При хиперацидния гастрит апетитът не се губи, което е добре, защото симптомите на болка може да се разсеят след хранене.
Диета и режим на хранене
Основното при всеки вид гастрит е правилното хранене. Първото, което трябва да се направи е да се изключат всички дразнещи лигавицата на стомаха продукти (алкохол, пушено месо, кисели краставички, сирена с дълъг процес на ферментация), а също и продукти, предизвикващи секрецията на стомашен сок (силно кафе, чай, алкохол) и такива, причиняващи газове (боб, всички видове зеле, репички, ряпа, лук, ябълки, гъби, пълнозърнест и ръжен хляб).
За полезни продукти се считат сухарите от бял хляб, задушено или приготвено на пара постно месо и риба, млечни продукти (кисело и прясно мляко), грис, елда, овесени ядки, ориз, различни зеленчукови крем-супи. Необходимо е в менюто да се включат варени или задушени зеленчуци – картофи, цвекло, моркови, тиква, тиквички – всичко, което има стягащ и обвиващ ефект. За десерт се препоръчват пудинги, кисели, плодови желета, а за пиене – слаб чай, минерална вода, разреден сок, различни отвари.
Примерна диета за три дни при хиперациден гастрит
Първи ден
– закуска – овесена каша, чай с мляко;
– втора закуска – нискомаслена извара или печена ябълка;
– обяд – зеленчукова крем-супа, приготвено на пара месо със задушени зеленчуци; десерт – желе или компот;
– следобедна закуска – отвара от шипки и сухар;
– вечеря – варена постна риба, мляко с ориз, слаб чай;
– преди лягане – чаша мляко.
Втори ден
– закуска – солен кекс с извара, отвара от шипки;
– втора закуска – плодово желе;
– обяд – пилешка супа, риба на пара, ориз, сок;
– следобедна закуска – чаша кисело мляко;
– вечеря – запечени картофи с млечен сос, пудинг, слаб чай;
– преди лягане – чаша мляко.
Трети ден
– закуска – варено яйце, сухар, чай с мляко;
– втора закуска – чаша кисело мляко;
– обяд – млечна супа с овесени ядки, пилешко филе на пара с картофено пюре, печена ябълка, компот;
– следобедна закуска – плодово желе;
– вечеря – макарони от твърда пшеница, слаб чай;
– преди лягане – чаша мляко.
Не забравяйте, че трябва да се храните често, но по малко и разнообразно. Бъдете здрави!