Диета за болни от бронхиална астма

Начало » Хранене & Рецепти » Диети и Хранене » Диета за болни от бронхиална астма

Изтощителна кашлица ден и нощ, тежък задух с пристъпи на задушаване, невъзможност да стоиш в задимена и прашна стая, в непосредствена близост до улица, до домашни любимци, да се занимаваш със спорт. От бронхиална астма страдат около 300 милиона души в света и броят им непрекъснато нараства. Днес ще ви разкажем, как да съставите правилно меню за тези, които страдат от това заболяване.

Healthy woman eating salad

Какво е астма
Преведено от древногръцки думата “астма” означава “тежко дишане” или “недостиг на въздух.” Бронхиалната астма е хронично заболяване на дихателните пътища. Тя се проявява под формата на кашлица, преминаваща в моментно задавяне, тежък недостиг на въздух, хрипове, причинени от вибрации на въздуха в белите дробове.
Бронхиалната астма има алергичен или неалергичен характер. Причина за нея са прекомерната чувствителност на горните дихателни пътища или реакцията към различни алергени. При излагане на различни дразнители, като цигарен дим, изгорели газове, алергени, дихателните пътища започват да се стесняват, появява се оток и спазми на бронхите. В резултат на това, се отделя голямо количество слуз, което от своя страна пречи на нормалното преминаване на въздуха. Също така може да се получат нежелани реакции като уртикария, екзема и вегетативна дистония.
Алергиите се дължат на много фактори, като например прах, козината на домашните любимци, полени, храни, хранителни добавки, парфюми, лекарства (като аспирин, например). Много често бронхиалната астма се свързва и с професионалната дейност.

Правилно хранене при бронхиална астма
Проявите на астмата може да се намалят, като се започне с правилното хранене. Практически е невъзможно да се предложи единна диета за хората, страдащи от астма, а във всеки конкретен случай трябва да се вземат предвид особеностите и индивидуалната реакция. По-компетентно и правилно би било да се съставят общи препоръки, а след това да се разработи индивидуален план за хранене, придържайки се към основните правила.
Често тези, които страдат от различни алергични реакции са много добре запознати с препаратите, съдържащи хистамин и антихистамини. Сам по себе си хистаминът действа като посредник, отстраняващ от организма външните агресори по радикален начин. Механизмът на действие е следният: хистаминът причинява спазми на гладките мускули, например, в бронхите, разширява капилярите, като ги напълва с кръв, увеличава производството на адреналин и организмът се освобождава от вредното вещество. Но ако при малки дози хистаминът играе ролята на лекарство, то в големи количества, той може да предизвика тежки пристъпи на кашлица, последвани от задушаване.
Най-много хистамин се съдържа в следните храни: консервирани и пушени храни, различните туршии, включително и кисело зеле, спанак, ферментирали сирена (чедър, френски сирена с плесен), соеви продукти.
В някои продукти, като ягоди, цитрусови плодове, шоколад, кафе, банани, фъстъци, пушени риби се съдържа вещество, наречено теромин, което представлява аминокиселина, подпомагаща производството на хистамин.
Трябва да се избягват подправките и сосовете, както и прекомерните количества сол, тъй като те дразнят лигавицата на стомаха и по този начин помагат за по-лесното проникване на алергените в организма. От менюто трябва да се изключат и газираните напитки и алкохола, особено червеното вино и бирата, в които се съдържат сулфити и бирена мая.
Ако е възможно, болните от астма трябва да се опитат да се предпазят от различните хранителни добавки – оцветители и консерванти. При оцветителите това са етотартразин (E102) и жълто-оранжев цвят (E110), а при консервантите бензоена киселина (E210), бензоати (E211-219), сорбинова киселина (E200-203). Тук влизат и добавките, подсилващи вкуса – мононатриев глутамат (Е621) и в близките до него (E622-625). Това е напълно възможно, макар и финансово трудно, тъй като за съжаление, биопродуктите се отнасят към по-висока ценова категория.
Ако причината за бронхиалната астма е с т.нар. аспиринов характер, то трябва да се ограничат храните, съдържащи салицилати, т.е. характеризиращи се с естествени противовъзпалителни свойства – цитрусови плодове, малини, ягоди.
Може и трябва да се яде постно месо, млечни продукти, зърнени храни, ориз, макаронени изделия от твърда пшеница, пълнозърнест хляб, растителни масла (слънчогледово, маслиново, царевично) и твърдо сварени яйца. В зависимост от вида на астмата в диетата е необходимо да се включат зеленчуци (картофи, моркови, тиква, тиквички, цвекло, салати), плодове (с изключение на цитрусите), разнообразни чайове, сокове, билкови отвари. Ако е възможно, трябва да се приемат витамини C и Р, тъй като те укрепват стените на кръвоносните съдове и предотвратяват острата реакция на хистамина.

Примерно дневно меню при бронхиална астма:
първа закуска – варено див ориз без сол, пълнозърнест хляб, зелен чай;
втора закуска – салата от прясно зеле и моркови сък зелени подправки и растително масло;
обяд – зеленчукова крем-супа, варени пилешки гърди или риба, паста с тиквички, компот;
следобедна закуска – чаша сок от тиква;
вечеря – салата от печено цвекло със сирене, картофи, билков чай;
преди лягане – чаша кисело мляко или друга кисело-млечна напитка.

Въпреки многото ограничения, храненето на болните от бронхиална астма може да бъде разнообразно и вкусно.
Бъдете здрави!