Грижи за кожата на лицето по време на бременността

Начало » Външен вид » Козметика » Грижи за кожата на лицето по време на бременността

11И по време на бременността не трябва да спирате да се грижите за външния си вид. През този период настъпват промени в организма ви, които няма как да не се отразят и на начина, по който изглеждате: чертите на лицето ви се променят, кожата ви от нормална може да стане суха или мазна, и обратно. Това се дължи на факта, че кожата става по-податлива на външни влияния, а това означава, че трябва да бъдете особено внимателни при избора на козметика: чрез кремовете и другите козметични средства в организма ви могат да проникнат вредни за вас и детето вещества (живак, салицилова киселина и др.)
Ако купената козметика предизвиква дразнение по кожата ви, е най-добре в грижите си за нея да използвате само маски, лосиони и компреси, които си правите у дома. Много подходяща в такива случаи е маската от извара: 2 с.л. извара се разбиват с 1 с.л. мляко и 1 ч.л. мед. Получената смес се нанася върху кожата за 15-20 минути.

Не по-малко ефективна е и маслената маска: напоете памучен тампон със затоплено растително масло. Нанесете тънък слой върху лицето (с изключение на веждите и устата) и покрийте с восъчна хартия. След 20 минути отмийте маската с топла отвара от лайка или шипки.

Ако кожата ви е суха и напукана, много добре ще и се отрази медената маска: към 100 гр загрят мед добавете 2 с.л. алкохол и 2 с.л. вода; разбъркайте добре. С помощта на памучен тампон нанесете тънък слой от сместа върху лицето за 10-15 минути (с изключение на веждите, носа и устата). Важно е да знаете, че ако имате разширени кръвоносни съдове по лицето, то маски и кремове, дори и с ниско съдържание на мед, са абсолютно противопоказни за вас.

Ако кожата ви е суха, трябва да я почиствате с помощта на течна кремообразна емулсия, в чийто състав влизат такива деликатни мастни вещества като ланолин, спермацет, растителни масла, витамини и растителни екстракти. Правете си и билкови компреси с отвара от жълт кантарион, градински чай, равнец, подбел, които имат противовъзпалително и заздравяващи свойства, или  от магданоз, липов цвят, лайка, розови листа, цвят от хмел, мента, копър, които имат омекотяващо действие.
Начинът за приготвяне на компресите е много лесен: 2 с.л. сухи стрити билки се заливат с 2 чаши студена вода и се поставят на заврат. След като кипнат се оставят за още 3-5 минути на тих огън. Течността се прецежда; докато е още топла в нея се напояват марли, които се налагат на лицето (в рамките на 15-20 минути, трябва да смените марлите 2-3 пъти).

Ако кожата ви е мазна, е добре да я миете само с преварена вода, която е по-мека. За почистването и използвайте специални лосиони или домашен леден лимонов екстракт: нарежете 1 лимон на малки парченца, залейте ги с вода и ги оставете за 2-3 дни в затворен стъклен съд. След това прецедете екстракта, добавете към него равно количество вода, разсипете течността във формички за лед и замразете. Почиствайте лицето си с ледени кубчета 2-3 пъти седмично.