По време на бременността жените наддават с по от 8-10 до повече от 20 килограма. След раждането част от това тегло (средно до 7 килограма) се загубва, но остават мастни натрупвания, гънки, виснал корем и други признаци на отминалата бременност.
Не е изненадващо, че след раждането, един от основните стремежи на повечето жени е да възвърнат предишните си форма и фигура. Но какво е необходимо да направи всяка млада майка, за да отслабне бързо и ефективно? Преди всичко да се храни правилно.
Правила на здравословното хранене след раждане:
1. Пийте повече течности (поне по 2-3 литра на ден), особено в периода на кърмене, защото кърмата се състои от 87% вода. Разбира се, жените, които имат проблеми с бъбреците, по този въпрос трябва да се консултират със своя личен лекар. Всъщност, през този период повечето майки чувстват почти постоянна жажда, така че не им е трудно да увеличат количеството течности, които приемат.
2. Яжте по 5-6 пъти на ден на малки порции. Сутрин например, можете да пиете чай с мляко, да хапнете бисквити с масло или една ябълка. Полезна за кърмещите майки е и изварата (нежна, мека и лека храна, която обаче, е богата на калций).
3. Не започвайте диета и не се опитвайте да се борите с натрупаните по време на бременността килограми най-малко 6 седмици след раждането. Дайте на организма си възможност да си почине, да събере сили и да се възстанови. Ще ви е необходима много енергия, за да се грижите за бебето и едновременно с това да вършите обичайните си домакински задължения.
4. За да избегнете запека (особено, ако имате и шевове), яжте повече фибри и млечни продукти и по-малко брашно и нишесте. Много полезни са морковите (може да ги правите на сок и салати), които не само прочистват червата, но също така са и източник на витамин А. Много вкусни са в комбинация с растително масло или заквасена сметана, но в никакъв случай не използвайте майонеза.
5. Посъветвайте се със своя лекар, коя е най-подходящата минерална вода за вас и я включете в менюто си. Пийте и много зеленчукови и плодови сокове.
6. Яжте по-малко мазни храни. Мазнините трябва да съставляват не повече от една четвърт от дневния ви хранителен прием на калории.
7. Месни продукти яжте веднъж на ден (сутрин или следобед), а зеленчуци (пресни, варени или задушени без мазнина) се опитайте да консумирате възможно най-много.
8. Изключете сладкишите от менюто си, но не се отказвайте от овесените ядки, пълнозърнестия хляб и кафевия ориз. Заменете сладкишите, шоколада и бонбоните със сушени плодове, мед и сладко (по-възможност домашно) в малки количества.
9. По-добре е да се откажете от семената и ядките, тъй като те са твърде богати на калории и мазнини.
10. Задължително е кърмещите майки да не пият алкохол (включително и бира), а също така да избягват и храните, които могат да причинят алергии при децата (цитрусови плодове, месо, туршии, консерви, твърде много яйца, пикантни колбаси и други).
11. Въпреки липсата на време след раждането, имайте предвид, че продуктите, които консумирате, трябва да се усвояват лесно. Опитайте се да не смесвате всичко, а помислете внимателно и си направете списък с най-добрите комбинации от продукти, които могат да бъдат включени към вашите закуски, обеди, вечери и други “закуски”. Имайте предвид, че в ежедневния ви порцион трябва да включва:
– прясно мляко, кисело мляко, айран – не по-малко от 0,5 литра;
– извара или продукти с нея – 50-100;
– месо – 200 грама;
– зеленчуци – 600-800 грама;
– яйца и масло 50 грама;
– плодове – най-малко 300-500 грама;
– хляб – 400-500 грама;
– растителни мазнини – 20-30 грама.
Или всеки ден трябва да ядете 2-3 порции млечни продукти (кисело мляко, прясно мляко, сирене, извара), 3-5 порции зеленчуци и 2-3 порции месо, риба, пиле, яйца, 2-4 порции плодове, 6-11 порции на ориз или други зърнени храни, хляб.