От това, което се появява в чинията на бременната жена, до голяма степен зависи здравето на нейното бебе. Но как правилно да състави тя диетата си в продължение на деветте месеца на бременността?
Списъкът с продуктите, които трябва да присъстват всеки ден в менюто на бъдещата майка, е много голям – и това не е случайно. Просто списъкът с необходимите за развитието и растежа на бебето вещества е голям, а то може да вземе тези вещества само по един начин – чрез храната на майката. Всеки един от тези компоненти играе значителна роля и никой не може да бъде пренебрегван.
Месо
Каква е ползата от него: Месните продукти предоставят на майката и бебето “строителния” материал за изграждане на всички клетките в тялото, а именно – протеините. Месото е и източник на желязо (предотвратява анемията); цинк (необходим е за растежа на тъканите на бъдещото дете и изгражда имунната му система), витамини от група В.
Какво да изберете: Не мазно телешко, свинско, пилешко (без кожа), пуешко месо. Мазните меса, като например патешкото, се усвояват по-трудно и заставят храносмилателните органи да работят в извънреден режим. Всеки ден трябва да изяждате по около 150 грама месо (може и като шницел, кюфтета и др.) Но надениците и саламите, както и месните бульони, не могат да заменят месото.
Как е най-полезно да се готви месото?
Месото, както и всички останали продукти, е най-добре да се яде варено, задушено, печено или сготвено на пара – счита се, че тези методи са най-леки за храносмилателната система. Пържените и панираните храни не са най-добрият избор, защото в хрупкавата им коричка се съдържат много вредни мазнини и вещества. Ако не можете да се откажат от пържените меса, може малко да смекчите ефекта им, като първо леко запържите парчето месо от всяка страна, а след това го доведете до готовност като го задушите с малко вода или го запечете във фурната.
Риба
Каква е ползата от нея: Протеините от рибата се усвояват по-лесно, отколкото тези от месото. В допълнение, тя съдържа и много важни за развитието на бъдещото бебе аминокиселини и фосфор, а в морската риба – йод и флуор. Рибеното масло е богато на полиненаситени мастни киселини (омега-3), които спомагат за развитието на мозъка, имунната и кръвоносната система.
Какво да изберете: Въпреки, че мазната риба (сьомга, сардина, херинга, скумрия) е особено богата на омега-3 мастни киселини, тя е трудна за храносмилане и може да предизвика киселини в стомаха, особено в последните месеци на бременността. Така че за бъдещите майки е по-добре да изберат риба с по-ниско съдържание на мазнини: треска, пъстърва, писия и др. Достатъчно е да ядете по около 150 грама риба, 2 пъти в седмицата.
Може ли бъдещите майки да ядат суши?
По време на бременността е желателно да не консумирате сурови или мариновани риби, както и морски дарове в естествен вид (например, стриди). Нежелателни са и ястията от сурови меса (карпачо, тартар, сушени меса). Никой не може да гарантира тяхната безопасност и е огромен рискът от чревна инфекция.
Яйца
Каква е ползата от тях: Яйцата са богати на белтъчини, съдържащи незаменими аминокиселини, които човешкият организъм не произвежда сам, а може да получи само чрез храната. Освен това, те съдържат лецитин, който е важен за нервната система, витамини А и В12, бета-каротин и дори желязо.
Какво да изберете: Най-приемливият за храносмилането вариант е омлетът. Твърдо сварените яйца се усвояват по-трудно, а ако ги ядете рохки или сурови, може да се заразите със салмонела, например. На ден е достатъчно половин яйце или едно цяло яйце – през ден, включително и в състава на ястията.
Истина ли е, че пъдпъдъчите яйца са по-полезни от кокошите?
В действителност, ползите от тези два продукта са еднакви, но в пъдпъдъчите яйца има малко повече мазнини.
Млечни продукти
Каква е ползата от тях: Те осигуряват на организма калций, белтъчини, мазнини, витамини А и В2. Калцият от млечните продукти се усвоява много лесно и помага за формирането на здрави кости и зъби на бъдещето бебе. А в киселото мляко се съдържат и много полезни микроорганизми, които подобряват работата на червата.
Какво да изберете: Не консумирайте млякото сурово. Всеки ден бъдещата майка трябва да пие по 0,5 литра мляко, кисело мляко или други млечни напитки, да яде по 100 грама извара или сирене и по парче кашкавал (20 грама).
Какво да правите, ако не обичате млечни продукти: Опитайте се да замените продуктите, които на обичате, с такива, които харесвате: не пиете прясно мляко – яжте повече сирене, кашкавал или кисело мляко. Ако не можете да превъзмогнете антипатията си към млечните продукти, потърсете в аптеката подходящ препарат, който да съдържа калций.
Масло
Каква е ползата от него: То съдържа полезни мастни киселини и мастноразтворимите витамини A, D, E. Растителното масло е източник на ненаситени мазнини, а кравето – на наситени. Първите са важни за развитието на мозъка и сетивните органи на бъдещото дете, а вторите – за образуване на клетките и някои хормони.
Какво да изберете:Редувайте различни видове растителни масла: соево, слънчогледово, рапично, зехтин. На ден са ви необходими чаена лъжичка краве масло и по супена лъжица растителна мазнина.
Трябва ли да ядете масло, ако прекалено бързо качвате килограми: Може и трябва, защото то е необходимо на организма ви – единственото важно нещо е да не прекалявате с тези продукти. Преди всичко трябва да ограничите продуктите, в които има “скрити” мазнини – бисквити, сирена, колбаси, пастет, десерти.
Зеленчуци и плодове
Каква е ползата от тях: Витамини, микроелементи, фибри, органични киселини, подобряващи храносмилането, – това в никакъв случай не е пълният списък на полезните вещества, които човек черпи от плодовете и зеленчуците. Пресните зеленчуци, особено зелените, снабдяват бебето и с фолиева киселина (витамин B9), която е необходима за развитието на нервната система.
Какво да изберете: Избирайте пресни зеленчуци и плодове за своите салати и ястия. На ден бременната жена се нуждае от 400-500 грама зеленчуци (без картофи) и 200-300 грама плодове. За да не предизвиквате, обаче, образуването на стомашни киселини, не трябва да прекалявате с киселите и тръпчиви плодове, а за да избегнете образуването на газове, увеличаващи натиска върху матката, внимавайте с консумацията на сливи, диня, грозде, фасул, зеле.
Вярно ли е, че по време на бременността от менюто трябва да се изключат някои плодове и зеленчуци, които биха предизвикали алергия у бебето?
Става въпрос за ягоди, малини, цитрусови плодове, домати, които често водят до алергии. Не е доказано, че ограничаването на консумацията им от бъдещите майки предотвратява алергията при децата, но е по-добре да не прекалявате с тях.
Зърнени храни и хляб
Каква е ползата от тях: Тези храни съдържат въглехидрати, растителни протеини и дори мазнини. Хлябът и зърнените храни снабдяват организма с витамини В1, В2, В6, минерали, протеини, фибри.
Какво да изберете: Всяка зърнена култура е полезен по свое му, но за “лидери” се смятат елдата и овесът, които съдържат най-много растителни протеини, фибри, витамини, минерални. Полезен е хлябът произведен от пълнозърнесто брашно или съдържащ трици. Когато купувате макаронените изделия търсете такива, които са направени от твърда пшеница. На ден се ограничавайте до 2 филийки ръжен или пълнозърнест хляб, не по-дебели от 1 см (100-120 грама) и 2 филийки пшеничен хляб.
Какво да правите, ако имате диабет и не трябва да ядете зърнени храни и хляб: За бременните жени с диабет забранени са храните, съдържащи лесни за усвояване от организма въглехидрати, които рязко увеличават нивото на глюкозата в кръвта – бял хляб, захар, мед, сладки плодове – дини и грозде. Пълнозернестият хляб, обаче, е богат на сложни въглехидрати, които се абсорбира по-бавно, за това и може да го ядете всеки ден без да се притеснявате.