Знаете ли, че в кората на върбата се съдържа същото вещество, както и в аспирина – ацетилсалициловата киселина? А ментолът, от който се приготвя валидолът, се получава от мента? Да, лечебните растения са една достойна алтернатива на химическите препарата. Билките се усвояват от организма по-добре от таблетките. Освен това, вероятността от усложнения при тях е много по-малка. А и за разлика от таблетките в растенията се съдържа цял комплекс от полезни вещества. Така например, ако се нуждаете от витамин С, за да укрепите имунната си система, можете да пиете таблетки, но можете да пиете и отвара от шипки. Ползата от шипковата отвара ще е много по-голяма, тъй като в шипковите плодове, освен витамин С, има и витамини от група В.
Ако сте готови да се присъедините към феновете на “природната” медицина, е добре да знаете, че бъдещите майки се намират в по-особена позиция и преди да престъпят към лечение с билки трябва да се посъветват със своя лекар. Все пак вижте, кои билки могат да са от полза на бременните жени:
Боровинка
Листата и плодовете на този горски плод извеждат от тялото излишните течности и помагат при отоци. В големи количества, обаче, отварата от листа на боровинка може да навреди на бебето, така че трябва стриктно да следвайте предписанията на вашия лекар.
Мечо грозде
То ще са ви е от помощ в борбата с възпалението на пикочния мехур (цистит) и на пикочния канал (уретрит). За да приготвите отварата от листа на мечо грозде правилно, трябва да залеете 5 гр сушени листа със студена вода, да ги варите в продължение на 15-20 минути и след това да прецедите отварата. Тази лечебна напитка може да се съхранява на хладно място в продължение на няколко дни. Дозата за бременни жени е 1 с.л. отвара 3 пъти на ден – в никакъв случай не превишавайте тази доза!
Валериана
Коренът на това горско растения сваля кръвното налягане, успокоява, отпуска напрегнатите мускули, помага да заспите. Трябва, обаче, да сте много внимателни с нея – не трябва да приемата валериана повече от месец и половина – два, защото в противен случай тя може да предизвика запек и главоболие. Не забравяйте и, че тя не може да се пие заедно с хапчета за сън.
Невен
Тези ярко жълти цветя намаляват възпаленията и спазмите и се борят с микробите. Компрес, напоен с настойка от невен, облекчава болката от разширени вени. По време на бременността е най-добре да не приемате лекарства, съдържащи невен, защото те могат да предизвикат маточни контракции. Но кремовете и компресите няма да навредят нито на вас, нито на вашето бебе.
Мента
Отварата от тази ароматна билка е най-добрият лек за повръщане (запарете 2 с.л. мента в чаша вряла вода; оставете за няколко минути и изпийте). Не забравяйте, обаче, че дори и много да обичате ментов чай, не трябва да прекалявате с него – за бъдещите майки една чаша на ден е достатъчна.
Магданоз
Ако очаквате бебе, похапвайте повечко салати с пресен магданоз – тази скромна подправка намалява отоците. Между другото, същият ефект имат и семена от копъра. Магданозът не се препоръчва само, ако имате някакви проблеми с бъбреците.
Дяволска уста
Успокоява нервите, сваля кръвното налягане, намаля сърцебиенето – всичко това е по силите на тази билка. Нейното действие е много леко, за това е много подходяща за бременните жени.
Кимион
Семената му намалят напрежението в мускулите на матката и червата, подобряват апетита и храносмилането, премахват газовете. А отварата от кимион може да ви помогне да се справите с пристъпите на гадене.
Пийте чайове!
Тези ароматни напитки помагат на бременните да се справят с проблеми, като:
– липса на витамини – чай от шипка, касис, червена боровинка, листа от боровинка, мента и ягода. Този “витаминен еликсир” е най-добре да се пие топъл по 1/2 чаша 2-3 пъти дневно в продължение на един месец. След това трябва да направите пауза в продължение на 10 дни.
– високото кръвно налягане – отвара от корен валериана, дяволска уста и мента.
– ниско кръвно налягане – чай от глог, шипка и жълт кантарион.
– настинка – чай от шипка и липов цвят, а при болки в гърлото – бял равнец, лайка или евкалипт.
Избягвайте!
Тези билки са много полезни, но е най-добре бъдещите майки да ги избягват: анасон, босилек, риган, женшен, коприва, лавандула, хвойна, вратига, пелин, женско биле, термопсис, хмел, градински чай.